Skip to content

641 N 9th St(Block 702 Lot 57)Newark, NJ 07107

Built 1960

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block702
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,771
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
24%
Improvement Value:$58,800
76%
Total Assessment$77,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,951+2.0%
2024$2,893-50.1%
2023$5,799-1.7%
2022$5,901+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,771DeedBook 20170, Page 73462

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5929, Page 312

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 5179, Page 820

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5062, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1960