Skip to content

641 N 9th St(Unit X)Newark, NJ 07107

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block702
Lot57
QualifierX
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,771
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
24%
Improvement Value:$58,800
76%
Total Assessment$77,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,955+2.0%
2024$2,897
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,771DeedBook 20170, Page 73462

Property Built

Built

Year Built: 1960