Skip to content

484-490 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$482,000
Last Sale Date
Jul 2, 2008

Property Information

Block712
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,696
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,200
19%
Improvement Value:$299,100
81%
Total Assessment$369,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,044+2.0%
2024$13,768-0.2%
2023$13,790-1.7%
2022$14,033+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$482,000

To:

Sq Ft3,696DeedBook 12148, Page 8322

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4991, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1927