Skip to content

528-530 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1922

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 2, 2013

Property Information

Block712
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,660
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
23%
Improvement Value:$188,400
77%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,352+2.0%
2024$9,167-0.2%
2023$9,182-1.7%
2022$9,344+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922