Skip to content

663-667 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1957

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Jan 18, 2005

Property Information

Block712
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,027
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,500
31%
Improvement Value:$141,600
69%
Total Assessment$205,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,800+2.0%
2024$7,646-0.2%
2023$7,658-1.7%
2022$7,794+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

To:

Sq Ft2,027DeedBook 6150, Page 750

Property Sale

Sale
$167,250
DeedBook 5647, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 1957