Skip to content

689-691 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1950

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 11, 2010

Property Information

Block712
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,932
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,300
29%
Improvement Value:$143,700
71%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,682+2.0%
2024$7,531-0.2%
2023$7,543-1.7%
2022$7,676+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,932DeedBook 12238, Page 9281

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5554, Page 146

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5255, Page 916

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5150, Page 382

Property Sale

Sale
$188,500
DeedBook 5114, Page 27

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4699, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1950