Skip to content

267-271 Delavan Ave E

Newark, NJ 07104

Built 1929

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Dec 18, 1997

Property Information

Block713
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,146
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,500
23%
Improvement Value:$212,400
77%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,492+2.0%
2024$10,286-0.2%
2023$10,302-1.7%
2022$10,484+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft3,146DeedBook 5514, Page 361

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5223, Page 615

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5077, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1929