Skip to content

574-576 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1922

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block713
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,554
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
17%
Improvement Value:$283,900
83%
Total Assessment$341,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,983+2.0%
2024$12,727+74.3%
2023$7,304-1.8%
2022$7,437+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,554DeedBook 20210, Page 62126

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 4609, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1922