Skip to content

742 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1939

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Jul 28, 1999

Property Information

Block703
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,195
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,800
26%
Improvement Value:$123,400
74%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,321+2.0%
2024$6,196-0.2%
2023$6,206-1.7%
2022$6,316+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft3,195DeedBook 5637, Page 667

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 4516, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1939