Skip to content

517-521 Highland Ave

Newark City, NJ 07144

Built 1954

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Dec 21, 2009

Property Information

Block713
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,252
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,300
27%
Improvement Value:$166,600
73%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,667+2.0%
2024$8,496-0.2%
2023$8,510-1.7%
2022$8,660+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$377,000

To:

Sq Ft3,252DeedBook 12234, Page 2686

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5118, Page 562

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4939, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1954