Skip to content

253-257 Delavan Ave E

Newark, NJ 07104

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2021

Property Information

Block714
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SB2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,948
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,900
25%
Improvement Value:$211,400
75%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,698+2.0%
2024$10,487-0.2%
2023$10,504-1.7%
2022$10,689+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$140,650

From:

To:

Sq Ft2,948DeedBook 20160, Page 5178Recorded1/19/2016

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5345, Page 414

Property Sale

Sale
$2,250
DeedBook 5283, Page 497

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5150, Page 55

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4727, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1960