Skip to content

575-577 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1917

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 26, 1997

Property Information

Block714
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SB1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,072
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
31%
Improvement Value:$125,800
69%
Total Assessment$183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,971+2.0%
2024$6,833-0.2%
2023$6,844-1.7%
2022$6,965+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft3,072DeedBook 5498, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1917