Skip to content

564 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Sep 3, 2015

Property Information

Block718
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SB2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,562
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
18%
Improvement Value:$136,600
82%
Total Assessment$166,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,317+2.0%
2024$6,192-0.2%
2023$6,202-1.7%
2022$6,312+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$58,000

To:

Sq Ft2,562DeedBook 20150, Page 66761

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12148, Page 6501

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 6302, Page 451

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 6124, Page 333

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 5806, Page 795

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5632, Page 38

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5098, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1912