Skip to content

180-182 Lincoln Ave

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$17,000
Last Sale Date
Oct 3, 1975

Property Information

Block720
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,086
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,600
21%
Improvement Value:$127,500
79%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,165+2.0%
2024$6,043-0.2%
2023$6,053-1.7%
2022$6,160+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$17,000

To:

Sq Ft2,086DeedBook 4517, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1897