Skip to content

176-178 Lincoln Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2023

Property Information

Block720
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,646
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
17%
Improvement Value:$173,600
83%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,910+2.0%
2024$7,754-0.1%
2023$7,763-1.7%
2022$7,900+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5344, Page 461

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4899, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1907