Skip to content

194 Lincoln Ave

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2019

Property Information

Block720
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,983
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
16%
Improvement Value:$165,900
84%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,503+2.0%
2024$7,355+33.5%
2023$5,508-1.7%
2022$5,605+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912