Skip to content

204 Lincoln Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$32,500
Last Sale Date
Oct 26, 2014

Property Information

Block720
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,534
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
19%
Improvement Value:$124,700
81%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,845+2.0%
2024$5,730-0.2%
2023$5,739-1.7%
2022$5,841+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 4682, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1907