Skip to content

170 Lincoln Ave

Newark, NJ 07104

Built 1902

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 17, 2007

Property Information

Block720
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,624
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,300
18%
Improvement Value:$135,600
82%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,271+2.0%
2024$6,147-0.2%
2023$6,157-1.7%
2022$6,266+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,624DeedBook 12058, Page 8202

Property Sale

Sale
$27,550
DeedBook 4550, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1902