Skip to content

11 Romaine Pl

Newark, NJ 07104

Built 1928

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 23, 2004

Property Information

Block721.01
Lot73
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class43
Description2SF1CUG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,521
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,300
14%
Improvement Value:$136,800
86%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,051+2.0%
2024$5,931-0.2%
2023$5,941-1.7%
2022$6,046+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,521DeedBook 6062, Page 338

Property Sale

Sale
$9,200,000
DeedBook 5564, Page 371

Property Sale

Sale
$25,900
DeedBook 4537, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1928