Skip to content

370-372 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1922

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block606
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,509
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
25%
Improvement Value:$224,300
75%
Total Assessment$297,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,303+2.0%
2024$11,080-0.2%
2023$11,097-1.7%
2022$11,294+33.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,509DeedBook 20191, Page 15405

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 4832, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1922