Skip to content

32-34 Seabury St

Newark, NJ 07104

Industrial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Feb 6, 2024

Property Information

Block722
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
12%
Improvement Value:$237,800
88%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,245+4.6%
2024$9,793-0.2%
2023$9,809-1.8%
2022$9,987+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

To:

DeedBook 20240, Page 8489

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 20230, Page 785Recorded1/5/2023

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 37373Recorded4/29/2016