Skip to content

40-54 Grafton Ave

Newark, NJ 07104

Industrial

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Sep 1, 2016

Property Information

Block729
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,025
Acreage1.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$794,500
63%
Improvement Value:$476,300
37%
Total Assessment$1,270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,329+2.0%
2024$47,375-0.2%
2023$47,452-1.7%
2022$48,290+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,100,000

To:

Sq Ft1,025DeedBook 20160, Page 94901

Property Sale

SaleMulti
$2,370,000
DeedBook 12155, Page 9425

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5646, Page 924