Skip to content

161 Elwood Ave E

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Jul 27, 1988

Property Information

Block736
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,789
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,500
18%
Improvement Value:$137,700
82%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,397+2.0%
2024$6,271-0.2%
2023$6,281-1.7%
2022$6,392+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000

To:

Sq Ft3,789DeedBook 5040, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1912