Skip to content

29 Heller Pkwy

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$133,441
Last Sale Date
Dec 8, 2021

Property Information

Block762
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,151
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,600
8%
Improvement Value:$315,500
92%
Total Assessment$342,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,010+2.0%
2024$12,753-0.2%
2023$12,774+38.9%
2022$9,196+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$133,441

To:

Sq Ft6,151DeedBook 20211, Page 48362

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 4588, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1907