Skip to content

647 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Oct 22, 1980

Property Information

Block736
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description2.5CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
22%
Improvement Value:$226,300
78%
Total Assessment$290,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,033+2.0%
2024$10,815-0.2%
2023$10,832-13.6%
2022$12,540+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook 4698, Page 314