Skip to content

651-655 Mt Prospect Ave(Block 736 Lot 33)Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$1,229,347
Last Sale Date
Dec 2, 2019

Property Information

Block736
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class10
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$480,000
21%
Improvement Value:$1,765,600
79%
Total Assessment$2,245,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$85,400+2.0%
2024$83,716+124.2%
2023$37,340-1.7%
2022$38,000+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,229,347

To:

Sq Ft1,434DeedBook 20200, Page 52816

Property Sale

SaleMulti
$485,000
DeedBook 5102, Page 796

Property Sale

SaleMulti
$82,500
DeedBook 4953, Page 756