Skip to content

637-647 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Jul 29, 2003

Property Information

Block733
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description4SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,370
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$920,000
40%
Improvement Value:$1,380,000
60%
Total Assessment$2,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$87,469+2.0%
2024$85,744-0.2%
2023$85,882-1.7%
2022$87,400+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000

To:

Sq Ft1,370DeedBook 5991, Page 52

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5391, Page 127

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5032, Page 929