Skip to content

248 Woodside Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Jun 13, 2011

Property Information

Block736
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,200
16%
Improvement Value:$131,100
84%
Total Assessment$155,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,906+2.0%
2024$5,790-0.2%
2023$5,799-1.7%
2022$5,901+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 12321, Page 6999

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5178, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1910