Skip to content

328 Woodside Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Date
Oct 26, 2014

Property Information

Block778
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,639
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
24%
Improvement Value:$97,500
76%
Total Assessment$128,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,629+2.1%
2024$4,533-0.2%
2023$4,541-1.8%
2022$4,625+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1907