Skip to content

899-901 Mayor Gibson

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Feb 15, 2023

Property Information

Block93
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,200
94%
Improvement Value:$14,600
6%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,234+2.0%
2024$9,052-0.2%
2023$9,066-1.7%
2022$9,226+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$242,500

To:

DeedBook 20230, Page 15504

Property Sale

Sale
$7,373,750
DeedBook 12024, Page 8685

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 5557, Page 663

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4859, Page 33