Skip to content

128-132 Heller Parkway

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Date
Nov 18, 2010

Property Information

Block742
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,651
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,300
30%
Improvement Value:$181,100
70%
Total Assessment$259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,865+2.0%
2024$9,670-0.2%
2023$9,686-1.7%
2022$9,857+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 12284, Page 9609

Property Sale

Sale
$10,000

To:

Sq Ft2,651DeedBook 5809, Page 338

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5346, Page 707

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5234, Page 102

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4803, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1900