Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
61-99 Forest Hill Pkwy
Newark, NJ 07104
Last Sale Date
Jun 18, 1999
Property Information
Block755
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9
Building Details
Building Class10
DescriptionFOREST HILLS C
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.92
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 1993 | $98,323 | +17.5% |
| 1992 | $83,693 | +10.5% |
| 1991 | $75,713 | +6.3% |
| 1990 | $71,230 | — |
Property History
No events match the selected filters.