Skip to content

763-765 Lake StNewark, NJ 07104

Built 1877

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Sep 10, 2012

Property Information

Block757
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,782
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
30%
Improvement Value:$165,500
70%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,051+2.0%
2024$8,873-0.2%
2023$8,887-1.7%
2022$9,044+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$249,000

To:

Sq Ft2,782DeedBook 12396, Page 3354

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5753, Page 300

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5671, Page 936

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5171, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1877