Skip to content

787-789 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2019

Property Information

Block757
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,577
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
32%
Improvement Value:$154,200
68%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,621+2.0%
2024$8,451-0.2%
2023$8,465-1.7%
2022$8,615+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12303, Page 8848

Property Built

Built

Year Built: 1900