Skip to content

299 Woodside Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block763
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,647
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,500
18%
Improvement Value:$138,500
82%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,389+2.0%
2024$6,263-0.2%
2023$6,273-1.7%
2022$6,384+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

Sq Ft2,647DeedBook 20161, Page 3825Recorded12/2/2016

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 4631, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1910