Skip to content

273 Woodside Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Sep 28, 2005

Property Information

Block763
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,024
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,500
15%
Improvement Value:$165,000
85%
Total Assessment$194,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,397+2.0%
2024$7,251-0.2%
2023$7,263-1.7%
2022$7,391+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$367,000

To:

Sq Ft5,024DeedBook 6245, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1910