Skip to content

708 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1967

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 13, 2016

Property Information

Block759
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,704
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
21%
Improvement Value:$169,400
79%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,146+2.0%
2024$7,985-0.2%
2023$7,998-1.7%
2022$8,140+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft4,132DeedBook 20160, Page 91190

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 6250, Page 764

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5401, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1967