Skip to content

41 Carteret St

Newark, NJ 07104

Built 1967

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 19, 2016

Property Information

Block732
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2SF2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,704
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
19%
Improvement Value:$169,600
81%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,971+2.0%
2024$7,814-0.2%
2023$7,826-1.7%
2022$7,965+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft4,106DeedBook 20161, Page 11941

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12108, Page 5591

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 6006, Page 199

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5301, Page 764

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4901, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1967