Skip to content

768-772 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2007

Property Information

Block760
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,380
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,800
26%
Improvement Value:$193,800
74%
Total Assessment$262,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,987+2.0%
2024$9,790-0.2%
2023$9,805-1.7%
2022$9,979+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5220, Page 358

Property Sale

SaleMulti
$157,000
DeedBook 4953, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1920