Skip to content

766 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1922

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block760
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,418
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
17%
Improvement Value:$246,200
83%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,264+2.0%
2024$11,042+37.5%
2023$8,028-1.7%
2022$8,170+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft3,418DeedBook 20210, Page 314

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft2,098DeedBook 20161, Page 8984Recorded12/20/2016

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft2,098DeedBook 12519, Page 1423Recorded10/8/2014

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4691, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1922