Skip to content

647-649 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1917

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Feb 20, 2016

Property Information

Block716
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,378
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
23%
Improvement Value:$215,600
77%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,607+2.0%
2024$10,397-0.2%
2023$10,414-1.7%
2022$10,598+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft5,398DeedBook 20160, Page 16422

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 5850, Page 606

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4909, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1917