Skip to content

747-49 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2003

Property Information

Block761
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,924
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,100
26%
Improvement Value:$137,900
74%
Total Assessment$187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,112+2.0%
2024$6,971-0.2%
2023$6,983-1.7%
2022$7,106+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5927, Page 126

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 4424, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1900