Skip to content

757 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 31, 2012

Property Information

Block761
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class43
Description2.5SF 3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,162
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,500
21%
Improvement Value:$192,000
79%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,298+2.0%
2024$9,115-0.2%
2023$9,130-1.7%
2022$9,291+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft4,162DeedBook 12388, Page 7093

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5199, Page 911

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5157, Page 775

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4904, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1910