Skip to content

751 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Jan 13, 1986

Property Information

Block761
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,448
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,100
25%
Improvement Value:$146,300
75%
Total Assessment$195,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,431+2.0%
2024$7,285-0.2%
2023$7,296-1.7%
2022$7,425+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000

To:

Sq Ft2,448DeedBook 4905, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1907