Skip to content

25-29 Bryant St

Newark, NJ 07104

Built 1957

Last Sale Price
$112,100
Last Sale Date
May 2, 2012

Property Information

Block767
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,108
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,700
37%
Improvement Value:$62,500
63%
Total Assessment$99,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,773+2.0%
2024$3,698-0.2%
2023$3,704-1.7%
2022$3,770+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$112,100

To:

Sq Ft5,108DeedBook 12373, Page 6177

Property Sale

SaleMulti
$345,000
DeedBook 6120, Page 695

Property Sale

SaleMulti
$151,000
DeedBook 5808, Page 592

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 5477, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1957