Skip to content

590-592 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Mar 1, 1984

Property Information

Block716
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,056
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,500
12%
Improvement Value:$217,400
88%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,352+2.0%
2024$9,167-0.2%
2023$9,182-1.7%
2022$9,344+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000

To:

Sq Ft5,056DeedBook 4820, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1897