Skip to content

131-135 Grafton Ave

Newark, NJ 07104

Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block775
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
44%
Improvement Value:$405,000
56%
Total Assessment$725,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,375+2.0%
2024$30,756-0.2%
2023$30,806-1.7%
2022$31,350-4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 1921Recorded1/8/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 20180, Page 80087Recorded9/14/2018

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 6172, Page 267

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 5517, Page 706