Skip to content

130 Montclair Ave

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 13, 2007

Property Information

Block776
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,499
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,200
23%
Improvement Value:$98,600
77%
Total Assessment$128,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,898+2.0%
2024$4,802-0.2%
2023$4,809-1.7%
2022$4,894+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,499DeedBook 12110, Page 9964

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5635, Page 103

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5202, Page 215

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5116, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1912