Skip to content

780 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$1,045,000
Last Sale Date
Jan 23, 2025

Property Information

Block779
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
48%
Improvement Value:$175,500
52%
Total Assessment$335,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,759+2.0%
2024$12,507-0.2%
2023$12,528-1.7%
2022$12,749+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,045,000

To:

DeedBook 20250, Page 5999

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5913, Page 850

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5035, Page 84