Skip to content

178 Verona Ave

Newark, NJ 07104

Last Sale Date
Nov 12, 1986

Property Information

Block815
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description3SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
36%
Improvement Value:$213,200
64%
Total Assessment$333,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,672+2.0%
2024$12,422-0.2%
2023$12,442-1.7%
2022$12,662+1.0%
Property History

No events match the selected filters.